Program Scoala de vara 2016

CRISTIAN 2-7 AUGUST 2016

MARȚI 2 AUGUST

 14.00 Deschidere

 Cuvânt de introducere:

AUREL VAINER, Președintele FCER

PAUL SCHWARTZ, Președinte CEB

ROBERT SCHORR, Șef Oficiu Cultură, Artă, Știință FCER

ADRIAN CIOFLÂNCĂ, Director CSIER

 FELICIA WALDMAN, Centrul pentru Studii Israeliene „Goldstein-Goren” al Facultății de Științe Politice, Universitatea București

 15.00 - 16.30 Keynote speechTIBORI SZABÓ ZOLTÁN (Universitatea Babeș-Bolyai, Cluj) – Autoreflecții ale intelighenției evreiești în perioada post-Holocaust

 16.30 - 17.00 Pauză de cafea

 17.00 - 18.00 BARAK COHEN (Universitatea Bar-Ilan) – Răspunsuri rabinice la suferință

 18.00 - 19.00 AtelierDANA IONESCU (Universitatea Québec, Montréal) – Identități multiple ale evreilor emigranți

 19.30 Cina

 

MIERCURI 3 AUGUST

 08.00 - 09.30 Mic dejun

 09.30 - 11.00 ADRIAN CIOFLÂNCĂ (CSIER) – Violențele antisemite din România (1866-1944)

 11.00 - 11.15 Pauză de cafea

 11.15 - 13.00 MIHAI CHIOVEANU (FSUB) – Holocaustul în România și Europa

 13.00 - 14.30 Masa de prânz

 14.30 - 16.00 MĂDĂLIN HODOR (CNSAS) – Emigrarea și vânzarea evreilor în perioada comunistă

 16.00 - 16.15 Pauză de cafea

 16.15 - 18.00 MIHAI DEMETRIADE (CNSAS) – Fapte și construcții narative în ancheta Marelui Jaf din 28 iulie 1959

 18.00 - 19.00 AtelierȘTEFAN IONESCU (ICUB) – Prezentarea cărții de autor Jewish Resistance to “Romanianization” 1940-1944, Palgrave, 2015

 19.00 Cina

 

JOI 4 AUGUST

 08.00 - 09.30 Mic dejun

 09.30 - 11.00 BÜLENT ŞENAY (Universitatea Uludag, Bursa - Turcia) – Evreii în Imperiul Otoman

 11.00 - 11.15 Pauză de cafea

 11.15 - 13.00 FELICIA WALDMAN (Centrul pentru Studii Israeliene „Goldstein-Goren”, FSUB) – Evreii otomani în România modernă

 13.00 - 14.30 Masa de prânz

 14.30 - 16.00 LYA BENJAMIN (CSIER) – Literați și artiști evrei între discriminare și creație în perioada Holocaustului

 16.00 - 16.15 Pauză de cafea

 16.15 - 18.00 FRANCISCA SOLOMON (Universitatea „A.I. Cuza”, Iași) – Evreii din Bucovina în perioada modernă. Repere istorice, culturale și literare

 18.00 - 19.00 AtelierBIATRICE COZMOLICI (artist independent) – Teatrul oprimaților

 19.00 Cina

 

VINERI 5 AUGUST

 08.00 - 09.30 Mic dejun

 09.30 - 11.00 MICHAEL SHAFIR (Universitatea Babeș-Bolyai, Cluj) – „Servim Republica Populară Română”: Scriitori evrei și comunismul de la iluzie la deziluzie

 11.00 - 11.15 Pauză de cafea

 11.15 - 13.00 VICTOR NEUMANN (Universitatea de Vest, Timișoara) – Evreii României. Între local și universal

 13.00 - 14.00 Masa de prânz

 14.00 - 16.00 AtelierROMULUS BALAZS (regizor, Paris) – Proiecția filmului documentar Souvenirs de Iasi și dezbatere

 17.00 Serviciu religios, Sinagoga Brașov

 19.00 Masa de Shabat la Comunitatea Evreilor din Brașov

 

SÂMBĂTĂ 6 AUGUST

 08.00 - 09.30 Mic dejun

 09.30 - 11.00 AtelierDANIEL DUMITRAN (Universitatea „1 Decembrie 1918”, Alba Iulia) – Conservarea cimitirului evreiesc

 11.00 - 11.15 Pauză de cafea

 11.15 - 13.00 AtelierCRISTIAN GACHE (Asociația Istoria Artei) – Fotografie istorică

 13.00 - 14.00 Masa de prânz

 17.00 - 19.00 Vizionarea filmului documentar Charging the Rhino, regizat de Simcha Jacobovici, și dezbatere

 19.00 Cina

 21.00 Foc de tabără

 

DUMINICĂ 7 AUGUST

09.00 - 10.00 Mic dejun

 Plecarea participanților