Program 2017

Școala de vară CSIER
LOCURI ALE MEMORIEI EVREILOR
(6 -12 august 2017, Cristian, Brașov)

Duminică, 6 august: Ice breaking session
15.00 - 16.00 Prezentarea participanților
16.00 - 17.00 Avi Weber (Universitatea Justus Liebig, Giessen, Germania): Reparații postbelice pentru supraviețuitorii Holocaustului
17. 00 - 18.00 Cocktail

Luni, 7 august: Memoria documentelor și a locurilor
Moderator: Adrian Cioflâncă
10.00 - 11.00 Alina Pavelescu (Arhivele Naționale ale României): Cercetarea istoriei evreilor în arhivele românești
11.00 - 12.00 Adrian Cioflâncă (CSIER): Locuri ale memoriei Holocaustului în România
12.00 - 14.00 Masa de prânz
14.00 - 15.30 Masă rotundă: Evreii în România contemporană
Moderator: Robert Schorr (Director al Departamentului Cultură, Artă, Media al FCER). Participă: Eduard Kupferberg (Secretar General al FCER); Rafael Schaffer (Prim Rabin al FCER); Silviu Vexler (Deputat, reprezentantul Comunității Evreiești în Parlament); Liviu Beris (Președintele Asociației Evreilor Victime ale Holocaustului).
15.30 - 15.45 Pauza de cafea
15.45 - 17.00 Michael Shafir (Universitatea Babeș-Bolyai, Cluj): Antisemitismul și negaționismul post-1989. Clasificări, exemplificări

Marți, 8 august: Spectrele antisemitismului
Moderator: Mihai Chioveanu
10.00 - 11.00 Mădălin Hodor (Consiliul Naţional pentru Studierea Arhivelor Securităţii): Securitatea și extorcarea evreilor emigranți
11.00 - 12.00 Mihai Demetriade (Consiliul Naţional pentru Studierea Arhivelor Securităţii): Reeducarea legionarilor și „problema evreiască”
12.00 - 14.00 Masa de prânz
14.00 - 15.00 Mihai Chioveanu (Facultatea de Științe Politice, Universitatea din București): Cei patru piloni ai proiectului genocidar nazist
15.00 - 16.00 Valentin Săndulescu (Facultatea de Limbi Străine, Universitatea din București): „Ca niște cărbuni gata să aprinză iarăși pământul”: atitudini ostile față de comunitatea evreiască în perioada 23 august 1944 - 1947
16.00 - 16.15 Pauza de cafea
16.15 - 17.30 Woskhsop: Violența împotriva simbolurilor evreiești

Miercuri, 9 august: Memoria comunităților evreiești
Moderator: Felicia Waldman
10.00 - 11.00 Bulent Senay (Universitatea Uludag, Bursa, Turcia): Imaginea „celuilalt” în picturile murale de pe mănăstirile din Bucovina
11.00 - 12.00 Felicia Waldman (Facultatea de Litere, Universitatea din București): Cimitirele evreiești din Bucovina și Moldova, un patrimoniu memorial prea puțin cunoscut și promovat
12.00 - 14.00 Masa de prânz
14.00 - 15.00 Lucian Herșcovici (Biblioteca Națională, Ierusalim, Israel): Mișcarea Haskalah în România
15.00 - 16.00 Emil Nadler (Comunitatea Evreilor din Piatra Neamț): De la memoria evreiască la memoria românească. Argumente culturale nemțene
16.00 - 16.15 Pauza de cafea
16.15 - 17.30 Workshop cu Dan Schlanger (Dilemma Productions) și proiecția filmului Arthur Erickson - A Canadian Architect (2004)

Joi, 10 august: Patrimoniu evreiesc și memoria imaginii
Moderator: Anca Tudorancea
10.00 - 11.00 Lya Benjamin (CSIER): Templul Coral, un spațiu al memoriei de 150 de ani
11.00 - 12.00 Cezar Buiumaci (Muzeul Bucureștiului): O sinagogă din București în Calea Victoriei Socialismului. Sinagoga Malbim
12.00 - 14.00 Masa de prânz
14.00 - 15.00 Prezentare de carte: Anca Tudorancea, Felicia Waldman, Bucureștiul sefard (București, 2016)
15.00 - 16.00 Natalia Lazăr (CSIER): Prezentarea expoziției American Jewish Joint Distribution Committee. Un secol de activitate în România
16.00 - 17.00 Workshop și proiecția filmului despre Iosif Berman: Omul cu o mie de ochi (2001, regia Alexandru Solomon)
21.00  Foc de tabără

Vineri, 11 august: Artă vs. istorie
Moderator: Viorel Achim
10.00 - 11.00 Anca Tudorancea (CSIER): Victimele Pogromului din București (#numenunumere)
11.00 - 13.30 Viorel Achim (Institutul de Istorie „Nicolae Iorga”): Muncă forțată și supraviețuire în ghetourile evreiești din Transnistria
13.30 - 14. 30 Masa de prânz
14.30 - 16.30 Workshop Teatru „O pantă lină și amuzantă către marile dezastre” cu Maia Morgenstern și Alexandru Berceanu (Teatrul Evreiesc de Stat)
19.00  Masa de Shabbat

Sâmbată, 12 august: Sesiunea de încheiere
10.00 - 11.00 Atilla Gido (Institutul pentru Studierea Problemelor Minorităților Naționale): Locuri ale memoriei evreilor din Transilvania
11.00 - 12.00 Luciana Friedman (Comunitatea evreiască din Timișoara): Personalități evreiești din Banat
11.00 - 12.00 Adrian Cioflâncă, Felicia Waldman: Cuvânt de încheiere. Înmânarea diplomelor
12.00  Cocktail